Jdi na obsah Jdi na menu
 


            Do r. 1992 existovala v Poličce tzv. městská dechová hudba, která však v té době hrála již jen na pohřbech. Věkový průměr kapely byl nad 60 let. Na podzim r. 1992 převzal tuto kapelu Eduard Cacek a rozhodl se, že ji předělá na dechovou hudbu, která bude hrát nejen na pohřbech, ale i na koncertech, zábavách apod. Začal tedy hledat nové, mladší a perspektivní muzikanty z Poličky a okolí, zároveň si opatřoval nový notový repertoár.

            Na podzim r. 1993 se kapelník Eduard Cacek rozhodl, že nově se rodící dechovou hudbu pojmenuje Poličanka, tedy podle názvu města, ve kterém bude mít dechovka sídlo. Již na vánoce 1993 měla dechovka program v Tylově domě v Poličce, tehdy ještě bez zpěváků. V r. 1994 se k dechovce připojili zpěvák a zpěvačka a začalo intenzívní zkoušení nových lidových písniček. K základnímu repertoáru dechovky významně v té době přispěl poličský muzikant pan Jan Havlík, jenž dodal dechovce množství vlastnoručně upravených lidových písniček, zejména polek a valčíků. K tomuto notovému základu pak kapelník opatřil veliké množství dalšího notového materiálu – skladeb lidových, koncertních, smutečních, pochodů apod.

Od r. 1994 pak začala dechovka pravidelně uskutečňovat koncerty a různá vystoupení. V květnu r. 1995 již dechovka důstojně reprezentovala město Polička na setkání zástupců měst sdružených v tzv. České inspiraci, a to v městě Telč. Až do současnosti se v dechovce vystřídalo mnoho muzikantů, někteří vč. zpěváků odešli, jiní zase přišli. Je to koloběh neustálého hledání nových členů dechovky, aby se složení dechovky stabilizovalo a byli k dispozici i muzikanti či zpěváci na zaskočení v době, kdy se někteří členové nemohou zúčastnit konkrétních akcí.

            Dechová hudba Poličanka může nabídnout svoji účast na nejrůznějších akcích, jako jsou: koncerty k různým výročím, různá odpolední či večerní vystoupení k poslechu i tanci, vánoční koncerty v sálech i kostelích, slavnostní průvody s pochody, akce, kde se hrají fanfáry či hymny, hasičská výročí, srazy rodáků, církevní slavnosti, pohřby apod. Členové dechové hudby mají jednotné oblečení včetně slušivých vest. Jako základní barvy obleků byly použity barva černá (kalhoty a lemování vest), červená vínová (saka a vesty) a bílá (košile).

          Od 1.1.2017 je funkce kapelníka rozdělena, hudbu na akcích se zpěvem a při slavnostních průvodech zajišťuje ing. Petr Sejkora, hudbu na pohřbech zajišťuje Eduard Cacek - viz. kontakty na jmenované hudebníky.